W świątecznej zawierusze, tłoku spraw do załatwienia i przed świątecznym rozgardiaszu zapominamy o najważniejszym przesłaniu Świąt Wielkanocnych – życie nie ma końca, a nasz ziemski byt jest tylko początkiem drogi, która przed nami. Tą wielkanocną prawdę na nowo pozwala nam odkryć cała gama świątecznych tradycji.
Na tydzień przed świętami niesiemy do kościołów uprzednio przygotowane palmy. Palemki wykonane z bukszpanu, kwiatów, gałązek wierzby dekorowane są bibułą i kolorowymi wstążkami. Poświęcone mają niezwykłą moc – chronią domowników przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami. To dlatego w czasie burz wystawia się je na parapet lub wkłada do doniczek z kwiatami.
W wielkim tygodniu zabieramy się za wiosenno – świąteczne porządki. Celem naszych działań nie jest tylko i wyłącznie uzyskanie efektu ”błyszczącego” mieszkania. Sprzątając wymiatamy z domu nie chcianą zimę jednocześnie zapraszając do siebie wiosnę.
Wielki Piątek to dzień ścisłego postu. W ten dzień powstrzymujemy się od jedzenia mięsa i picia alkoholu. Jemy tylko 3 posiłki. To także jedyny dzień w całym roku liturgicznym kiedy w kościołach nie są odprawiane msze.
W Wielką Sobotę zanosimy do kościołów tradycyjną święconkę – uprzednio przygotowany koszyk, do którego wkładamy pisanki, kiełbasę, chrzan, chleb, sól i pieprz. Święcimy również baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa.
Świąteczna Niedziela to czas ogromnej radości, największe święto w kościele katolickim. Rankiem udajemy się na odświętną mszę zwaną rezurekcją. Po niej spożywamy w domach tradycyjne śniadanie, na które podawane są święcone jajka, szynki, chrzan oraz ćwikła. Na świątecznym stole wielkanocnym nie może także zabraknąć żurku. Wielkanocna Niedziela to czas spędzany w gronie najbliższej rodziny oraz przyjaciół.
W nocy z Wielkiej Niedzieli na poniedziałek w wielu polskich wsiach odbywają się tak zwane despety. Chłopcy i kawalerowie udają się na spacery po wioskach pozwalając sobie przy tym na małe psikusy robione sąsiadom. To dlatego często w świąteczny poniedziałek możemy znaleźć przed domem kupkę siana lub część ogrodzenia sąsiada.
Lany Poniedziałek to dzień radosnych zabaw. Wszyscy polewamy się nawzajem wodą. Młode panny wierzyły, że im bardziej będą polane, tym większa szansa na rychłe zamążpójście.