Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Z białym puchem za oknem, zieloną choinką, pastorałkami, czasem spędzanym w gronie najbliższej rodziny oraz dobrych znajomych. Mimo tego, że powoli odchodzimy od zwyczaju spędzania świąt tylko przy stole, wciąż jeszcze świąteczne kulinaria są głęboko zapisane w naszą kulturę. Święta to więc nie tylko okres śpiewania kolęd i szukania prezentów pod bożonarodzeniowym drzewkiem, ale również (a może nawet przede wszystkim) czas kiedy celebrujemy świąteczne posiłki, w których przygotowanie panie domu włożyły mnóstwo wysiłku i ciężkiej pracy.
Bożonarodzeniowa uczta rozpoczyna się 24 grudnia. Kiedy zapada zmierzch a na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka cała rodzina zasiada do wigilijnego stołu. Ceremonia rozpoczyna się wspólną modlitwą i życzeniami, jakie składamy sobie przełamując się opłatkiem.
Potem na świątecznym stole pojawia się poczet dwunastu wigilijnych dań. Zwykle rodzina rozpoczyna wieczerzę od zup: czerwonego barszczu, który podawany jest z uszkami nadziewanymi suszonymi grzybami oraz zupy grzybowej do której dodatek stanowią lane kluski lub makaron. Grzybowa i barszczyk to najbardziej znane wigilijne zupy. Jednak w różnych regionach Polski podawany jest również wigilijny żurek, zupa rybna, zupa migdałowa lub kapuśniak galicyjski.
Obowiązkowo na stole pojawia się ryba. Tutaj również, jak w przypadku zup wigilijnych istnieje duża różnorodność, a świąteczna ryba podawana jest w Polsce w wielu odmiennych formach. Najbardziej popularny jest oczywiście karp. Możemy przygotować go po żydowsku, w galarecie, smażonego na maśle z bazylią. Obok karpia polskie gospodynie stawiają na stole śledzika (w oleju podawanego z cebulką lub w śmietanie).
Oprócz uszek z potraw mącznych jadamy na Wigilię pierogi, łazanki oraz kluski z makiem. W niektórych domach przygotowuje się także gołąbki i makówczaki. Do tradycyjnych dań wigilijnych należy również kapusta z grzybami i grochem, kutia i tradycyjny kompot z suszu.
Na wigilijnej wieczerzy nie kończy się świąteczna uczta Polaków. W pierwszy i drugi dzień świat jada się wszelkiego rodzaju szynki i mięsa. W większości domów przygotowane są odświętne śniadania oraz obiady. Do najbardziej znanych ciast bożonarodzeniowych należą makowiec i sernik, które przygotowane są na wiele sposobów. Oprócz tego podaje się wszelkiego rodzaju sałatki i zimne przekąski.