Są takie potrawy, które szczególnie dobrze smakują w święta. Do takich dań z pewnością należy czerwony barszcz z uszkami – zupa, którą miliony polskich (ale nie tylko) smakoszy ukochało za wyborny aromat, niesamowity posmak oraz treściwe dodatki. Nie ma się też co dziwić, że większość z nas nie wyobraża sobie bez niej świąt, a w szczególności Wigilii Bożego Narodzenia.
I choć nie jest to jedyny świąteczny rarytas na stole, bo przecież konkuruje między innymi z grzybową podawaną z łazankami, pojawia się obok świątecznego karpia i pierogów z kapustą, to i tak przez wiele osób to właśnie czerwony barszczyk uważany jest największy wigilijny przysmak.
Jak przygotować barszczyk i uszka?
Składniki na zupę:
2 kilogramy ćwikłowych buraczków, 10 dag suszonych grzybków (np. borowików), 2 małe cebule, ziele angielskie, jeden liść laurowy, pozostałe przyprawy – sól, pieprz, kilka kropel soku z cytryny
Do ciasta na uszka potrzebne będzie:
20-25 dag mąki, duża łyżka oleju, sól do smaku
Farsz na wigilijne uszka:
grzybki, które gotowały się uprzednio w zupie na barszcz, łyżeczka bułki tartej, masło, mała cebulka, jajko, przyprawy; sól, pieprz (można dodać także imbir bądź kurkumę).
Przygotowanie potrawy:
Umyte grzybki zalewamy wodą. Odstawiamy je na około 3 godziny. Następnie gotujemy grzyby w wywarze, w którym się moczyły. Po ugotowaniu cedzimy (uwaga! nie wylewamy wywaru – będzie jeszcze przydatny). Teraz czas na buraki – obieramy, dokładnie myjemy, kroimy bądź szatkujemy (drobno). Tak przygotowane buraki wrzucamy do garnka, następnie dodajemy do nich drobno pokrojone cebule oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy. Wlewamy zimną wodę i gotujemy do czasu, aż buraczki będą miękkie. Wywar łączymy z wodą z grzybków. Gotujemy. Odcedzamy buraczki (możemy użyć ich później do dekoracji barszczyku).
Farsz na uszka:
Obieramy i kroimy cebulkę. Podsmażamy ją na złoto na tłuszczu, najlepiej na maśle. Połączyć z drobno posiekanymi grzybkami oraz tartą bułką. Dokładanie mieszamy. Do ostygniętej masy dodać jajko, przyprawy, jeszcze raz wymieszać.
Robimy uszka:
Z przygotowanych składników robimy ciasto. Możemy pomóc sobie używając malaksera (wtedy też struktura ciasta będzie gładka i elastyczna). Wałkujemy ciasto na stolnicy posypanej mąką. Wykrawamy małe uszka – tutaj przydatny okaże się kieliszek. Poszczególne uszka możemy także formułować przekrawając ciasto na małe kwadraty. Na poszczególne „kółka” lub „kwadraty” nakładamy farsz. Lepimy. Gotujemy kilka minut.
Na talerzach układamy uszka, nalewamy barszcz. Dekorujemy małymi kawałkami buraczków.