Polacy dzielą się na tych, którzy cenią Boże Narodzenie nad Wielkanoc lub na odwrót. Smakosze zaś na preferujących bożonarodzeniowe smakołyki i chętnych do kosztowania wielkanocnego menu. Tak jak w Wigilię spożywamy obfitą kolację, tak święta Wielkanocne rozpoczynamy sytym świątecznym śniadaniem.
Zanim jednak zasiądziemy w niedzielę do wielkanocnego śniadania w Wielką Sobotę udajemy się do kościołów z zapełnionymi po brzegi świątecznymi koszyczkami. Wkładamy do nich chleb– symbol Chrystusa, wodę, która przypomina nam o istocie Ducha Świętego, zieloną rzeżuchę – zwiastun nadchodzącej wiosny, kiełbasę, szynki, boczek, które mają nam zapewnić dostatek, jajka pomalowane kolorowymi farbkami nazywane pisankami lub kraszankami, jajko to oznaka początku i nowego istnienia. Oprócz tego w koszyku powinna znaleźć się sól (znak trwałości), baranek z czekolady, ciasta lub cukru (symbol Baranka Bożego), chrzan (symbolizuje on pokonanie zła świata przez Pana Jezusa), tradycyjna wielkanocna baba (oznacza umiejętność).
Przed Wielkanocnym śniadaniem całe rodziny udają się na poranną mszę zwaną rezurekcją. Coraz częściej jest ona odprawiana także o zmierzchu, w wieczór poprzedzający Wielką Niedzielę. Uroczyste śniadanie wielkanocne rozpoczynamy przełamując się poświęconym jajkiem i składając sobie życzenia.
Na Wielkanocnym stole obowiązkowo powinien znaleźć się świąteczny żurek, czyli wielkanocna zupa nazywana w centralnej Polsce białym barszczem. Jemy go z kiełbasą, kawałkami szynki, pokrojonymi w ćwiartki jajkami, tłuczonymi ziemniakami lub chlebem.
Z Wielkanocą silnie kojarzą się nam jajka. Nic dziwnego, w ten świąteczny czas podawane są na sto różnych sposobów. Gospodynie podają domownikom i gościom; jajka faszerowane, jajka na twardo w majonezie, z sosem chrzanowym, jajka sadzone podawane z szynką lub boczkiem.
Do jajek serwować możemy półmisek szynek i mięs; gotowaną szynkę świąteczną, białą pieczoną kiełbasę i wielkanocną pieczeń. Na świąteczny obiad wielkanocny idealne będą wszelkiego rodzaju pieczone mięsa, ciekawym pomysłem są również zapiekane kotlety schabowe. Do tego typu dania pasować wiosenna surówka (zielona sałata, ogórek, pomidor, ser feta, jajka) polana lekkim sosem lub tradycyjna wielkanocna ćwikła (przyrządzona na bazie buraków).
Po obiedzie podajemy ciasta. Wśród wielkanocnych wypieków zdecydowany prym wiedzie mazurek oraz świąteczna babka. Popularne są również serniki i makowce. Z sałatek wielkanocnych najczęściej podawany jest sos tatarski, sałatki z dodatkiem chrzanu i dużą ilością jaj oraz ulubiona sałatka Polaków – klasyczna jarzynowa.