Boże Narodzenie to najpopularniejsze święta na świecie, ale także i w Polsce. W naszym kraju obchodzimy Gwiazdkę „na bogato”. Świąteczny stół już od zmierzchu 24 grudnia dosłownie ugina się do wspaniałych smakołyków. Kiedy na niebie pojawi się symboliczna pierwsza gwiazdka całą rodziną zasiadamy do uroczystej kolacji, która składa się z tradycyjnych dwunastu potraw. Wcześniej jednak wszyscy domownicy łamią się opłatkiem, który jest kolejnym polskim symbolem bożonarodzeniowym. Opłatek oznacza pokój, pojednanie, podkreśla rodzinny charakter świąt Bożego Narodzenia.
Wigilijne menu mimo, że składa się z samych postnych potraw (Wigilia jest przecież ostatnim dniem chrześcijańskiego adwentu, podczas niej obowiązuje zwyczaj jedzenia dań bezmięsnych i choć tradycja ta została zmodyfikowana przez władze kościelne na początku XXI wieku nadal jest praktykowana w większości polskich domów) jest istną ucztą dla podniebienia. Wśród palety różnorodnych dań każdy smakosz znajdzie coś dla siebie (zazwyczaj nie kończy się na jednej potrawie). Jako pierwsze dania podaje się zupy; barszcz czerwony z uszkami oraz grzybową. W niektórych regionach popularna jest także zupa migdałowa. Potem na stół wkraczają kolejne przysmaki; karp (pieczony, smażony, po żydowsku), kapusta z grzybami i grochem, pierogi z grzybkami, kutia, kompot z suszu. W pierwszy i drugi dzień świąt zajadamy się ciastami; makowcem, sernikiem.
Wigilia to także kolędy. Po wspólnej wieczerzy rodzina razem śpiewa świąteczne piosenki i pastorałki. Kolejny świąteczny zwyczaj to rozdawanie prezentów. Pod choinką znajdują się gwiazdkowe upominki dla wszystkich członków rodziny. Wierzy się, że przynosi je Mikołaj albo Gwiazdor (zależnie od regionu Polski). O północy rodzina udaje się na wyjątkową mszę nazywaną pasterką. Na niej również śpiewane są piękne świąteczne kolędy.
Dużą rolę w świątecznej tradycji Polaków odgrywa choinka. W niektórych domach jest to drzewko żywe, w innych sztuczne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, ich wspólną cechą są przepiękne dekoracje. Choinka zdobiona jest bombkami, łańcuchami, światełkami oraz betlejemską gwiazdą, której miejsce znajduje się na samym czubku drzewka bożonarodzeniowego. Świąteczne dekoracje znajdują się także na stołach, w oknach, na balkonach.
Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia upływa przede wszystkim pod znakiem wspólnych rodzinnych spotkań, odwiedzaniu bliskich oraz przyjaciół. W kościołach znajdują się tradycyjne, przepiękne szopki – makiety przypominające betlejemską szopkę, do naszych domów często przybywają kolędnicy, którzy śpiewają wspomniane wcześniej świąteczne kolędy.